KAKO PODSTAĆI RAZVOJ GOVORA
Razvoj govora započinje rodjenjem. Na roditeljima je da podstiču svoje novorodjenče i da na taj način omoguće da razvoj govora protekne uredno. Medjutim, sporiji razvoj govora, naročito na uzrastu do 2. godine nije neuobičajena pojava, zbog toga je važno stimulisati razvoj govora kako bi dete sustiglo svoje vršnjake bez većih teškoća.
Važno je napomenuti da je u toku razvoja govora bitno da dete prati razvojne norme koje se odnose na pojavu gukanja (oko 3. mesaca) i brbljanja (oko 6. meseca) kao i da u tom najranijem uzrastu dete ispoljava potrebu za komunikacijom sa odraslima.
Izmedju prve i druge godine leksički fond deteta se bogati vrlo brzo, medjutim ne treba da čudi ni ukoliko detetov razvoj prati i veći raskorak tj. dete mnogo više reči razume nego što izgovara (leksički fond je oskudan, nije u skladu sa uzrastom).
Neočajavajte ukoliko prva reč vašeg deteta malo zakasni u odnosu na razvojne norme već aktivno učestvujte i pomozite svom detetu da što lakše savlada prepreke.
1.Konkretno
Sa mladjom decom čiji fond reči nije bogat, a razume samo jednostavne
– situacione naloge nije pogodno izgovarati složene rečenične konstrukcije koje će vašem detetu stvoriti samo još veću konfuziju.
Savet: Neka vaša rečenica bude što jednostavnija, izgovarajte je sporije i što jasnije.
2.Ne mazite se dok razgovarate
Često svi možemo čuti kako roditelji svojoj deci pričaju bebećim govorom, to nikome neće smetati dok je dete malo i još uvek ne govori. Medjutim, u trenutku kada dete počne da govori, izgovori nepravilno reč, a roditelji to podrže i ponove, detetu stavljaju do znanja da je njegov govor u redu i da mogu tako da govore. Roditelji su detetov model po kome ono uči govor, te ukoliko odobravate nepravilan izgovor dete će naučiti da izgovara reči nepravilno.