Kako pravilno držati olovku?
U zavisnosti od uzrasta postoje i norme kako bi dete trebalo da drži olovku, s toga se i način na koji dete drži olovku menja sa uzrastom. Grafomotorika predstavlja sposobnost držanja olovke i pisanja.
Oko 18.meseca kod dece se prvi put javlja interesovanje za držanje olovke i za žvrljanje po papiru, tada olovku hvataju celom šakom, pokreti su grubi I neprecizni, dok je pritisak na površinu jak.
Nakon druge i u toku treće godine olovku drže sa tri prsta, ali pokrete izvode celom rukom što dovodi do nepreciznosti kao i do bržeg zamora.
Na uzrastu oko četvrte godine pokreti postaju precizniji, manji je pritisak na papir, dete je svesnije I više ulaže trud kako bi crtež bio uredniji.
Oko pete godine od deteta se očekuje pravilno držanje olovke, u tom uzrastu se razvija tripod hvat, kada dete drži olovku vrhovima palca, kažiprsta I srednjim prstom, dok su mali i domali prst savijeni. Pokreti se izvode iz zgloba šake I prstima, precizniji su, oslabljen je pritisak na papir te se i zamor umanjuje.
Na sposobnost držanja olovke i pisanje utiče vise faktora, najznačajniji su fina motorika, koordinacija oko – ruka, kao i vizuelna percepcija neophodna za izvršavanje oderedjene aktivnosti.
Fina motorika predstavlja sposobnost izvršavanja finih zadataka prstim i šakom, koordinacija oko – ruka predstavlja sposobnost oka da prati pokrete šake i prstiju, dok je vizuelna percepcija sposobnost našeg oka da tumači informacije koje do njega dopiru.
U zavisnosti od uzrasta deteta potrebno je vežbati hvat olovke, ukoliko ne prati uzrasne norme. Pre svega najbolje je započeti vežbama fine motorike, koje će ojačati šaku i na taj način uticati na pravilno držanja olovke. Medju vežbama za finu motoriku mogu se naći igra pravljenja predmeta od plastelina, nizanje perli, ubacivanje žetona u posudu, presipanje iz jedne u drugu posudu, kao i vežbe koje poboljšavaju pinceta hvat.
Izgled crteža takodje zavisi od uzrasta deteta, tako deca od oko 2 godine žvrljaju, malo stariji povlače horizontalnu I vertikalnu liniju, crtaju krugove, sa četiri crtaju kvadrat, a sa pet trougao. Ljudsku figuru u početku, sa oko 3 godine crtaju kao punoglavca, već sa četiri dodaju odredjene elemente, a do predškoslog uzrasta figura postaje sve jasnija.