Slagalice – razvoj kroz igru
Pravilan odabir igračaka je jako važan za pravilan razvoj deteta. Jedna od takvih igračaka, koju će preporučiti svi koji rade sa decom, je slagalica, a za to postoji puno razloga.
Slaganjem slagalica deca pre svega razvijaju motoričke veštine. Dok manipulišu malim delovima slagalice jačaju mišiće šake i prstiju, i prave male pokrete kojima razvijaju finu motoriku, a koja je osnova za kasniji razvoj sposobnosti pisanja. Takodje, dok dete okreće, vadi i pokušava da pravilno namesti delove slagalice, pogledom mora da prati pokrete ruke što doprinosi razvoju koordinacije oko-ruka.
Pored motoričkih veština, slaganje slagalica pozitivno utiče i na kognitivni razvoj. Kod mlađe dece, razlikovanje oblika predstavlja početak usvajanja matematičkih pojmova pa su slagalice idealne za uočavanje razlike među oblicima. Fokusiranje i duže zadržavanje na jednoj aktivnosti ključno je za razvoj pažnje, a slagalice su idealne za to.
Slagalice utiče i na razvoj sposobnosti rešavanja problema. Dok pokušava da pravilno složi delove slagalice, dete mora da odredi kako i gde da ih pravilno postavi, i tako na osnovu pogrešnih i ispravnih pokušaja zaključuje šta je tačno a šta ne.
Ako deca slagalice slažu u paru ili sa odraslom osobom podstiče se i razvoj socijalnih veština i saradnje sa drugima. Korisno je i da igru prati razgovor što kod mladje dece podstiče razvoj govora, a kod starije bogaćenje rečnika.
Prve slagalice sa kojima se deca susreću jesu drvene umetaljke kada je neophodno da se slagalica umetne u odgovarajuću šupljinu. Ovakve slagalice namenjene su deci već nakon prvog rodjendana, a od dece zahtevaju da razmišljaju i dobro promatraju kako slagalice tako i umetaljke. Uz to predstavljaju i vežbu fine motorike, jer umetaljka ima držač, te dete vežba pinceta zahvat. Uglavnom su ove slagalice sa nacrtanim domaćim životinjama, te deca uče i onomatopeju, kao i da prepoznaju životinje.
Umetaljkama se naravno mogu igrati i starija deca, ali će u zavisnosti od uzrasta broj delova od kojih se slagalica sastoji kao i njihova težina biti drugačiji od onih koje su namenjene za najmladju decu.
Oko treće godine, deci postaju zanimljive pazle, koje predstavljaju odličnu igru u koju se mogu uključiti svi članovi porodice. Što je dete starije, slagalice će se sastojati od većeg broja manjih elemenata. Ove slagalice pozitivno utiču na dečiju pažnju , strpljenje, kao i vizuelnu percepciju. A ukoliko se uključite i zajedno slažete sa svojim detetom, pospešujete komunikaciju sa detetom i kvalitetnije provodite vreme sa vašim detetom.